HISTORIA DOŚWIADCZALNYCH WARSZTATÓW LOTNICZYCH
Projekt RWD-25

RWD-25

Konstruktor prowadzący:
Jerzy Drzewiecki

Zespół konstruktorski:
Tadeusz Chyliński
Henryk Milicer
Jan Idźkowski

Jerzy Drzewiecki
Tadeusz Chylinski


Projekt samolotu myśliwskiego

 

Podanie się do dymisji dowódcy polskiego lotnictwa, gen. Ludomiła Rayskiego, w połowie marca 1939 roku wywołało spore i niepotrzebne zamieszanie w planach produkcyjnych polskiego przemysłu lotniczego. Dla Doświadczalnych Warsztatów Lotniczych zmiana ta miała jednak pozytywne konsekwencje. Oznaczała ona bowiem koniec szkodliwego konfliktu pomiędzy kierownictwem DWL a Dowództwem Lotnictwa. Ponadto następca gen. Rayskiego, gen. Józef Zając, wkrótce po objęciu nowego stanowiska w dniu 23 marca, zlecił Warsztatom opracowanie projektu samolotu myśliwskiego1. Decyzja ta oznaczała dla Warsztatów poważne rozszerzenie zakresu prac konstruktorskich, ponieważ do tej pory nie opracowywano w DWL tego rodzaju samolotów.

Dokładna data rozpoczęcia prac nie jest znana. Biorąc pod uwagę datę przyjęcia nowej funkcji przez gen. Zająca, można jedynie przypuszczać, że zamównienie na projekt mogło wpłynąć do wytwórni najwcześniej na przełomie marca i kwietnia 1939 roku. Wkrótce powołano zespół konstrukcyjny pod kierownictwem Jerzego Drzewieckiego. W jego skład wchodzili Tadeusz Chyliński, Henryk Milicer i Jan Idźkowski. Nowy projekt otrzymał oznaczenie RWD-25.

Samolot ten miał być myśliwcem przechwytującym, o dużej prędkości wznoszenia i dobrej zwrotności. Jako napęd zamierzano zastosować silnik Gnôme-Rhône 14M Mars. Leszek Dulęba wspomina:

"Koncepcja samolotu myśliwskiego RWD-25 była nieco związana z doświadczeniem uzyskanym z prób samolotu RWD-10. Jednym z zadań RWD-10 było umożliwianie treningu pilotom myśliwskim przy bardzo małych kosztach, zwłaszcza pilotom rezerwy trenującym w aeroklubach. Tani samolot, silnik małej mocy, własności w miarę zbliżone do własności samolotów myśliwskich, przede wszyskim do P-7 i P-11. W czasie ćwiczenia walki powietrznej RWD-10 z P-11 okazało się, że ten wolny i mały samolot dzięki możności wykonywania zakrętów o małym promieniu i w krótkim czasie oraz stromemu choć niezbyt prędkiemu wznoszeniu nigdy nie pozwalał się uchwycić na celownik szybkiego samolotu P-11, natomiast tamten, jeżeli nie ratował się ucieczką lub szybkim nabraniem wysokości, już po paru skrętach znajdował się w celownuku RWD-10. Stąd powstała pierwsza koncepcja samolotu RWD-25, w której położono nacisk na zwrotność i stromość wznoszenia kosztem prędkości. Drugim założeniem były niskie koszty budowy i użytkowania."

Dodajmy, że samolot ten opracowywano według tych samych założeń co konkurencyjne projekty PZL-45 "Sokół" i PWS-42. Jego przewidywana rola była podobna do tej jaką spełniał francuski myśliwiec Caudron-Renault CR 714, na którym polscy lotnicy walczyli we Francji latem 1940 roku. Chodziło przedewszystkim o obronę obiektów naziemnych przed bombowcami.

Prace posuwały się w dość szybkim tempie i już w lecie 1939 roku rozpoczęto opracowywanie projektu konstrukcyjnego nowego myśliwca. Tadeusz Chyliński zaprojektował dlań dźwigar płata. Wykonano również makietę przeznaczoną do badań aerodynamicznych. Samolot miał być uzbrojony w cztery karabiny maszynowe o kalibrze 7,9 mm. Prototyp, którego oblot planowano na koniec pierwszego półrocza 1940 roku, miał mieć podwozie stałe. Egzemplarze seryjne natomiast, miały być wyposażone w podwozie chowane w locie. Niestety dalsze prace nad tym ciekawym dla DWL projektem przerwał wybuch wojny. Pod koniec sierpnia 1939 roku były one mniej zaawansowane niż przy projektach PZL-45 "Sokół" i PWS-42.

   

Przypisy:

1 Wspomina o tym Stanisław Prauss w książce "Z Zakopanego na Stag Lane".
   

Przewidywane dane techniczne RWD-25:

Rozpiętość: 10,5 m   Prędkość minimalna: ... km/h
Długość: 7 m   Wznoszenie:  10 m/s
Wysokość: 2,3 m   Pułap:  8000 m
Powierzchnia nośna: 14,0 m2   Zasięg:  750 km
Masa własna:
1350 kg
  Rozbieg: ... m
Masa użyteczna:
460 kg
  Dobieg: ... m
Masa całkowita: 1800 kg   Zużycie paliwa: ... l/h
Prędkość maksymalna: 460 km/h   Maksymalny czas trwania lotu: ... h
Prędkość przelotowa: ... km/h   Silnik Gnôme Rhône 14 M o mocy: 130 KM


Teksty i opracowanie: (c) 2004 - 2019, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.