RWD-18

W roku 1936 Stansław Rogalski wykonał projekt wstępny dwusilnikowego górnopłata dyspozycyjnego przeznaczonego do transportu pięciu pasażerów na większe odległości. Projekt ten związany był ze wzrostem zainteresowania na świecie samolotami dwusilnikowymi, zapewniającymi większe bezpieczeństwo lotów.

Ponieważ samolot miał być wyposażony w podwozie z kółkiem przednim, w roku 1937 przekonstruowano nieużywany prototyp RWD-9 na maszynę o takim układzie. Przerobiony płatowiec otrzymał oznaczenie RWD-20. Wykonał on kilka prób w locie i na ziemi. Po zebraniu zachęcających wyników, Leszek Dulęba przystąpił w następnym roku do opracowywania projektu konstrukcyjnego. W pracy tej pomagał mu Tadeusz Chyliński, który opracował kadłub nowego samolotu.

Niestety, ze względu na trudności ekonomiczne jakie napotkała wytwórnia w pierwszym półroczu 1938 roku, prace konstrukcyjne ulegały opóźnieniu.

Planowany oblot:
Październik 1939

Projekt wstępny:
Stanisław Rogalski

Konstruktorzy:
Leszek Dulęba
Tadeusz Chyliński

Stanisław Rogalski
Leszek Dulęba
Tadeusz Chyliński


Samolot dyspozycyjny

 

Z początkiem 1939 roku zbudowano i przetestowano makietę mechanizmu uruchamiania klap skrzydłowych przy użyciu podciśnienia uzyskanego z rury ssącej podłączonej do silnika. Kadłub samolotu miał zapewnić pasażerom wygodną, kilkugodzinną podróż. Jednocześnie, konstruktorzy pragnęli uniknąć nadmiernej jego szerokości. Z tego względu fotele umieszczono parami nieznacznie przesuwając je względem siebie. Z tych samych powodów fotele pilotów były umieszczone na prowadnicach co umożliwiało przesuwanie ich do tyłu. W ten sposób pilot nie prowadzący przesuwał swój fotel do tyłu aby zapewnić pełną swobodę ruchów pilota prowadzącego.

Skrzydła samolotu miały kształt spłaszczonej litery W. Samolot posiadał podwójne usterzenie pionowe, przy czym stateczniki były lekko zbieżne krawędziami natarcia, co miało na celu ułatwienie pilotażu w przypadku zatrzymania jednego silnika.

W RWD-18 DWL pokładały duże nadzieje eksportowe. W sierpniu 1939 roku prototyp był na ukończeniu. Niestety wybuch wojny uniemożliwił dokończenie prac nad prototypem, który nie mógł być ewakuowany i uległ zniszczeniu w pierwszych dniach września. Podczas jednego z kolejnych nalotów jedna z bomb trafiła w dach nowej hali montażowej, który waląc się, przygniótł znajdującą sie pod nim prawie gotową maszynę. Do dziś nie odnaleziono żadnej fotografii RWD-18.

 

Przewidywane dane techniczne RWD-18:

Rozpiętość: 13,0 m   Prędkość minimalna: 80 km/h
Długość: 9,5 m   Wznoszenie:  4,5 m/s
Wysokość: 3,0 m   Pułap:  4800 m
Powierzchnia nośna: 20,0 m2   Zasięg:  1800 km
Masa własna: 970 kg   Rozbieg: 180 m
Masa użyteczna: 530 kg   Dobieg: ... m
Masa całkowita: 1500 kg   Zużycie paliwa: 60 l/h
Prędkość maksymalna: 270 km/h   Maks. czas trwania lotu: 8 h
Prędkość przelotowa: 230 km/h   2 silniki Cirrus Major o łącznej mocy: 300 KM


Teksty i opracowanie: (c) 2004, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.