RWD-17

RWD-17

Opis techniczny samolotu
(autorstwa S. Iwanowskiego,
zamieszczony w Locie Polskim z 1938 roku)

Uwaga:
W tekscie zachowano oryginalną pisownię.

 

Samolot RWD - 17 jest samolotem dwumiejscowym, przeznaczonym do szkolenia w akrobacji, do treningu i może być również użyty do turystyki. RWD - 17 jest górnopłatem konstrukcji mieszanej drzewo-stal.

Skrzydło:

dwudzielne, dwudźwigarowe, podparte jest parą zastrzałów, w których płaszczyźnie mamy wykrzyżowania za pomocą ścięgien. Skrzydła schodzą się nad kadłubem w węzłach piramidy przyspawanej do kadłuba. Lotki typu Friese'go o napędzie różnicowym zapewniają bardzo dobrą sterowność poprzeczną płatowca. Skrzydła są odchylone ku tyłowi w swej płaszczyźnie o 12° i ku górze o 3°.

Kadłub:

spawany z rur stalowych chromomolibdenowych. Konstrukcja sztywna bez wiązań drutami. Przekrój kadłuba prostokątny z zaokrągleniem od góry i od dołu przez owiewki. Fotele pilota i instruktora umieszczone jeden za drugim, są przystosowane do spadochronów plecowych.

Sterowanie:

podwójne typu normalnego (drążek i orczyk) jest nierozłączalne. Przy tylnym orczyku zastosowano regulowane oparcie nóg, zależne od wzrostu pilota. Cały napęd sterowania nie posiada żadnych krążków przez które przechodzą linki, co całkowicie wyklucza zużycie i konieczność wymiany linek. Wszystkie dźwignie i pręty sterownicy są osadzone na łożyskach kulkowych. Statecznik i stery są konstrukcji drewnianej. Statecznik kryty sklejką, stery płótnem. Statecznik poziomy jest przestawialny na ziemi. Stery odciążone aerodynamicznie i dynamicznie.

Podwozie:

układu trójnogowego, o amortyzacji oleo-pneumatycznej i niezależnie uginających się osiach, posiada rozstaw kół ok. 2 m. Do kół zastosowano opony balonowe o niskim ciśnieniu i hamulce sterowane orczykiem lub ręcznie. Zamiast płozy zastosowano kółko ogonowe amortyzowane sznurami gumowymi, swobodnie wychylane o dowolny kąt.

[Silnik:]

W samolocie RWD - 17 zastosowano silnik P. Z. Inż. Major o mocy 120—130 KM, 4-cylindrowy, szeregowy, odwrócony, chłodzony powietrzem. Silnik zamocowano na łożu elastycznie. Łoże silnika stanowi jedną całość zespawaną z kadłubem. Główny zbiornik paliwa o pojemności 76 l, jak i dodatkowy o pojemności 35 l, mieszczą się w przedniej części kadłuba. Zbiornik oleju ma pojemność 14 l i jest podwieszony pod kadłubem.

Samolot RWD - 17 ma wiele cech konstrukcyjnych wspólnych z płatowcem RWD - 8 toteż obsługa i eksploatacja tego samolotu będzie prosta.

Charakterystyka:

  wersja turystyczna do akrobacji
Ciężar własny 511 kg 511 kg
Ciężar załogi 176 kg 176 kg
Ciężar benzyny 82 kg 56 kg
Ciężar smaru 9 kg 6 kg
Bagaż 22 kg --
  __________________ __________________
  800 kg 749 kg

Wznoszenie na 1000 m 4 min. 20 sek.
Pułap praktyczny 4500 m
Szybkość maksymalna 195 km/godz.
Zasięg 2,5 godz.
Tolerancja wyczynów +/- 3%


Wyekwipowanie normalne:

 

Kabina pilota (ucznia):

1 licznik obrotów, 2) manometr smaru, 3) szybkościomierz, 4) wysokościomierz, 5) busola, 6) wyłącznik.

Kabina pasażera (instruktora):

1) licznik obrotów, 2) wysokościomierz.


Teksty i opracowanie: (c) 2005, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.