HISTORIA DOŚWIADCZALNYCH WARSZTATÓW LOTNICZYCH
RWD-13

RWD-13 S

RWD-13S (SP-BMY), nr fabr. 231, wyprodukowany w 1937 roku. Samolot ten był jedną ze 127 maszyn przekazanych aeroklubom i szkołom pilotów przez LOPP podczas uroczystości mającej miejsce 26 września tego samego roku na Lotnisku Mokotowskim w Warszawie. Egzemplarz ten należał do Szkoły Pilotów w Masłowie i nosił nazwę "DAR DUCHOWIEŃSTWA DIECEZJI KIELECKIEJ", widoczną na dolnej części kadłuba.

Uwagę zwraca podwójny reflektor umieszczony w prawym, górnym rogu skrzydła.

We wrześniu 1939 roku został ewakuowany do Rumunii, gdzie pod koniec czerwca 1940 r. trafił do Eskadry Lotnictwa Sanitarnego. Otrzymał rumuńską rejestrację YR-INT oraz wojskowy numer "2". Z kolei w kwietniu 1942 r. został przydzielony do 108 Eskadry Sanitarnej Transportu Lekkiego, w składzie której zawędrował aż pod Stalingrad.

W roku 1947 samolot powrócił do Polski. Dwa lata później został przebudowany z wersji sanitarnej na turystyczną. Otrzymał wówczas znaki rejestracyjne SP-MSZ. Ze względów polityczno-propagandowych zmieniono mu "przy okazji" nazwę typu z RWD-13S na LWD-13. Ministerstwo Spraw Zagranicznych używało go do lotów kurierskich do roku 1955, kiedy to został skasowany.

 

(zdjęcie: Skrzydlata Polska)

 

Teksty i opracowanie: (c) 2004, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.