HISTORIA DOŚWIADCZALNYCH WARSZTATÓW LOTNICZYCH
Tadeusz GAŁAJ

Tadeusz Gałaj


1912-1988 - Monter

 

Tadeusz Michał Gałaj urodził się 12 grudnia 1912 roku w Łowiczu jako syn Michała i Franciszki z d. Rucińskiej. Gdy miał 4 lata urodził się młodszy brat Czesław. W roku 1927 zmarł mu ojciec. Po śmierci męża matka wyszła ponownie za mąż za Antoniego Kwietnia, który przejął po zmarłym Michale opiekę nad dziećmi. Rok później czterej bracia Gałajowie doczekali się przyrodniej siostry Anny.

W Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych Tadeusz Gałaj pracował jako mchanik. Wiosną 1933 roku wraz ze swoim bratem Janem oraz Bolesławem Jankowskim pracował przy montażu samolotu RWD-5 bis (SP-AJU) na którym Stanisław Skarżyński dokonał przelotu przez Atlantyk.

W roku 1934 matka i ojczym Tadeusza Gałaja przepriwadzili się wraz z resztą rodziny do Skierniewic.

We wrześniu 1939 ewakuował się wraz innymi pracownikami fabryki do Rumunii, skąd przedostał się do Wielkiej Brytanii. Tu, podobnie jak wielu innych Polaków, wstąpił do RAF otrzymując numer służbowy 780428. Służył w 301 Dywizjonie Bombowym w stopniu starszego sierżanta jako mechanik. Po zakończeniu wojny pozostał na emigracji. Zmarł w styczniu 1988 roku. Został pochowany w Sheffield, gdzie mieszkał od końca wojny.

 

 

Teksty i opracowanie: (c) 2014 - 2015, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.

Zdjęcie: CATL Raszyn / Ofiarodawca: Krystyna Jankowska