HISTORIA DOŚWIADCZALNYCH WARSZTATÓW LOTNICZYCH
Jan GAŁAJ

Jan Gałaj


1912-1984 - Monter

 

Jan F. Gałaj przyszedł na świat w dniu 12 grudnia 1912 roku w Łowiczu jako syn Michała i Franciszki z d. Rucińskiej. Gdy miał 4 lata urodził się młodszy brat Czesław. W roku 1927 zmarł mu ojciec. Po śmierci męża matka wyszła ponownie za mąż za Antoniego Kwietnia, który przejął po zmarłym Michale opiekę nad dziećmi. Rok później czterej bracia Gałajowie doczekali się przyrodniej siostry Anny.

W Doświadczalnych Warsztatach Lotniczych Jan Gałaj był specjalistą od przyrządów pokładowych. Wiosną 1933 roku wraz ze swoim bratem Tadeuszem oraz Bolesławem Jankowskim pracował przy montażu samolotu RWD-5 bis (SP-AJU) na którym Stanisław Skarżyński dokonał przelotu przez Atlantyk.

W roku 1934 matka i ojczym Jana Gałaja przeprowadzili się wraz z resztą rodziny do Skierniewic.

We wrześniu 1939 ewakuował się wraz innymi pracownikami fabryki do Rumunii. Podobnie jak jego brat bliźniak Tadeusz wkrótce przedostał się do Wielkiej Brytanii i wstąpił do RAF. Otrzymał numer służbowy 780006. Służył w 307 Dywizjonie Myśliwskim Lwowskim, gdzie wykorzystywał swoje doświadczenie zawodowe z DWL. Po wojnie, którą zakończył w stopniu starszego sierżanta pozostał w Wielkiej Brytanii i zamieszkał w Leeds. Wiosną 1949 roku ożenił się z Mabel Clark. Zmarł 31 grudnia 1984 roku. Został pochowany na cmentarzu w Garforth.

 

 

Teksty i opracowanie: (c) 2014 - 2015, Robert Gujski.
Wszelkie prawa zastrzeżone. Wszelkiego rodzaju kopiowanie, bez zgody autora, zabronione.

Zdjęcie: CATL Raszyn / Ofiarodawca: Krystyna Jankowska